V současné době se opět rozhořela opravdu velká debata o domácích porodech. Zatímco lékaři je striktně odmítají a odsuzují, najde se spousta žen, které i přes to doma rodí. Vede je k tomu neutišitelný stav v českých porodnicích, které nemají snahu vyjít vstříc rodičkám. Ale abychom nekřivdily všem porodnicím, jsou i takové, které již pochopily, že pokud ženám nabídnou klid, pohodu a alternativní vedení porodu, budou mít neustále narváno, nehledě na to, v jakých končinách se nachází. Jednou ze zářných porodnic je třeba odlehlý Krnov, do kterého jezdí rodit ženy až z Prahy. Proč? Co je v jiných porodnicích tak špatně?
rodící žena
·         Zastaralé postupy
Spousta porodnic používá postupy, které již nejsou v moderním porodnictví doporučovány. K jednotlivým porodnicím se však informace asi nedostaly, nebo usoudili, že nejsou natolik důležité, protože i u nás najdete spoustu porodnic, kde můžete rodit pouze v lehu, či v polosedě na porodnické „koze“ a kde vám s radostí udělají preventivní nástřih, i když byste mohla porodit bez poranění.
·         Komunikace s personálem
Jakmile je žena informovaná a chce rodit dle sebe – v jiné poloze, než v lehu, na porodnickém křesle, nechce přijmout umělý oxytocin, odmítá klystýr či nástřih hráze, je pro personál často obtěžující. A o to více, pokud chce vědět o všem, co dostává do žíly, chce být informovaná o veškerých vyšetřeních a odmítá trávit půlku porodu v lehu, připojená na monitoru. Další věcí je množství osob u porodu, rodička s sebou může mít osobu blízkou a často svoji porodní asistentku či dulu. To jsou osoby, ke kterým má rodící žena vztah. Avšak mimo nich se na sále nachází často i desítka dalších, neznámých lidí.
novorozenec v inkubátoru
·         Separace dítěte od matky
Bonding je doporučovaný Světovou zdravotnickou organizací ve všech případech, kdy není dítě, nebo matka ohroženo na životě. Často bohužel k bondingu nedochází, dítě je hned po porodu odneseno k prohlídce lékařem či dětskou sestrou, je omyto a poté zabaleno do zavinovačky. V tuto dobu se už ale nejedná o bonding. Spousta žen bojuje o své dítě již od první chvíle, i když personál často nechce matce dítě dát, s odůvodněním, že si musí odpočinout.
Samozřejmě naše porodnictví je na špičkové úrovni, co se týče zdravotnické péče, na city budoucích maminek a na jejich psychickou pohodu se však moc nehledí. A to je jeden z důvodů, proč ženy rodí doma či hledají jiné, alternativní cesty jako jsou porodní domy.