Kolují různé fráze mezi lidmi a nejedná se jen o filmové hlášky slavných filmů. Mimochodem, kdo by náhodou nepoznal, z kterého filmu je tato fráze, tak se jedná o „Jáchyme, hoď ho do stroje!“ Určitě jste se setkali i s takovou: Kdo má peníze, má moc nebo Peníze hýbou světem.

Existuje mnoho dalších a dalších průpovídek. Je ovšem pravdou, že mají takovou moc změnit situaci? Když se nad tím hlouběji zamyslíme, tak vlastně ano. Pokud se jejich priority postaví na přední místo, nebude o tom ani na chvíli pochyb.


Historie vývoje peněz

Směna mezi lidmi existovala zcela přirozeně. Byla to naturální směna a můžeme ji vidět v některých případech i v dnešní době. Jednoduše se nabízelo zboží za zboží nebo služba za službu. Ty máš sůl, já ti dám za to cukr. Ovšem co dělat v případě, že já chci maso, ale ty vůbec nepotřebuješ to, co já ti mohu nabídnout. Samozřejmě pak tu nastává problém, protože do takové směny nelze vstoupit. To si mnozí začali uvědomovat velmi brzo a začaly se různé protislužby měnit za drahé kovy, drahokamy a různé stříbrné, zlaté nebo měděné slitky.

Na některých lze nalézt i různé obrazce a symboly, které měly označovat hodnotu hmotnosti. Tím se rozhodně ulehčilo obchodování a trvanlivost této prvotní měny byla rozhodující. První záznamy o takovém vzniku kovových peněz je v době 7–6 př. n. l. První české mince, stříbrné denáry, nechal razit kolem roku 970 Boleslav I.


Podoba, jméno i hodnota se stále rozvíjely

–          V raném středověku budeme hovořit o denárech a brakteátech
–          Okolo r. 1300 máme groše – především pražský groš
–          16. století, zde se setkáváme s názvem tolar
–          Roku 1867 se jako základní mince objevuje zlatý florin
–          Byl nahrazen roku 1892 rakousko-uherskou korunou.
–          Rok 1918 nám přináší korunu československou
–          Její nástupkyně byla roku 1993 koruna česká, která je doposud měnovou jednotkou České republiky