Pro stále větší skupinu není auto jen dopravním prostředkem z místa A do místa B, ale samotná cesta se stává cílem. Nejsou tak odkázaní jen na jednu destinaci, ale mohou se libovolně přesouvat a navštívit více lokalit.  Již sama cesta autem na dovolenou může být cíl. Nejideálnějším dopravním prostředkem pro takovou dovolenou je karavan. Pod tímto pojmem můžeme označit jak obytný přívěs za tažné vozidlo, obytné auto, nebo dodávku. Jako karavan si můžeme upravit i obyčejné osobní auto, vždy záleží na našich preferencích a finančních možnostech. Každá z forem karavaninku má své výhody a nevýhody.pojízdný karavan
. Osobní auto                 
     Vhodné spíše pro otrlejší a dobrodružnější povahy.  Nejlépe kombik, velké SUV, nebo MPV.  Nespornou výhodou je vysoká mobilita ta je  vykoupená  nejnižším komfortem. V základu poskytne trochu pohodlí pro dva cestující nejen pro přesuny, ale i pro přespání. Při početnější posádce již o žádném pohodlí nemůže být řeč.  Na trhu je v nabídce množství produktů, které zajistí trochu komfortu. Například speciální nafukovací lůžko. To se pokládá napříč na sedačky, lze tak využít na přespání i přední sedačky.  Skutečnost, že se v autě nepostavíte, absence kuchyně a koupelny jen podtrhuje limity. Nejzajímavější typ auta je to s terénními schopnostmi v kombinacích se střešním stanem lze pořádat expediční cesty do přírody jako alternativu pro pěší turistiku, nebo off road cestování na motorce.
. Vestavba v dodávce       
     Dodávka již poskytuje podstatně větší komfort a varilalibytu.  Přitom si zachovává vysokou mobilitu.  Dělí se na klasické profesionální vestavby, kde můžete najít veškerý komfort pro cestování dvou až čtyř lidí. Pohodlné lůžka, úložný prostor a kuchyň s lednicí je samozřejmostí. V těch lépe vybavených najdeme i koupelnu s toaletou.  Nevýhodu je vysoká pořizovací cena a větší nápadnost, než v osobním voze. Prostě každému hned dojde, že auto je obytné. To může být nevýhodou kvůli různým zákazům a omezením, nebo větším lákadlem pro zloděje.  Skrytá vestavba v dodávce poskytne větší nenápadnost, protože nemá klasická karavanistická okna po stranách vozu. Většinou se jedná o svépomocné stavby, kterou si každý úpravy dle svých potřeb a peněz.
. Obytný přívěs automobilu    
      Tato varianta poskytuje nejvíce pohodlí pro posádku. Proto je ideální pro rodinu. Pořizovací cena je výrazně nižší než u vestavby. Přitom nabízí nejvíce místa a komfortu, který dokáže nabídnout i vícečlenné posádce. V moderních přívěsech nechybí  nic co poskytuje pohodlně zařízená chata.  Nevýhodou je nejnižší mobilita ze všech variant. Souprava auto a přívěs často měří více než 10 – 12 metrů. Má omezenou rychlost a manipulaci. Je vhodná spíše pro pobyt v kempech, kde je výhodou, že lze karavan nechat a samostatným autem pořádat výlety po okolí. Pro cestování mimo kemp již je to složitější. Ne všude tam kam mají umožněný vjezd ostatní karavany se dostane.  dovolená v karavanu
  
. Obytné auto        
      Obytné auto se stává stále oblíbenější formou karavaninku. Nabízí vysoký komfort, i když je prostorově menší než přívěs, i v tomto případě získáváte chatu na kolech. Díky tomu je vhodnější variantou pro rodiny, než vestavba.  Mají dobrou mobilitu, a proto se hodí pro časté přesuny na nová místa i mimo kemp. Obytné vozy se dále dělí na alkovny, ty mají lůžko nad kabinou a polointegrály, který jsou nižší díky absenci alkovny.  Tyto karavany jsou stavěné na základě dodávky s valníkem, na kterém je obytná část.  Alkovna častěji nabídne útočiště pro početnější posádku a díky výklenku je dobrou variantou pro rodinu s menšími dětmi, které v alkovně získávají oblíbené útočiště. Polointegrál je dobrou variantou pro starší posádku. Integrál je třetí a luxusnější variantou obytného vozu. Je stavěn na podvozku dodávky a vše ostatní včetně kabiny je součástí stavby. Díky tomu je kabina řidiče lépe včleněná do obytné části. Nevýhodou u obytných aut je vyšší pořizovací cena, nebo složitější vjezd do užších městských uliček, větší nápadnost a horší možnost parkování než nabízí vestavby. To se obvykle řeší tak, že autem zaparkujete opodál a na místo určení se můžete dopravit na kolech, nebo motorce. Obojí lze do tohoto typu karavanu naložit nejsnáze.
      Ať už si vyberete jakýkoliv typ karavanu, tak vám nabídne nové obzory, jak trávit dovolenou. Zkušení karavanisté radí nováčkům, aby si před pořízením vlastního karavan půjčili. Pomůže jim to odpovědět na otázku, který karavan je pro ně ten vhodný. Karavanink je báječný koníček spojený s cestováním, ale ne každému musí vyhovovat.  Stísněnější prostory a další specifika tohoto cestování mohou prověřit kvalitu vašeho vztahu. Karavanink buďto odvrhnete, nebo mu propadnete.