Nenávistné chování k těmto psům můžeme stále sledovat ve velké míře. Říkáme si vyspělá civilizace, ale stále tíhneme k názorům předešlých generací, že bullové jsou krvelačné a nezvladatelné bestie nemožné vychovat. Měli bychom se zamyslet nad skutečnou povahou těchto psů a pokusit se je pochopit, než je předem odsoudíme.

 americký stafordšírský teriér v trávě

Něco z historie

 

“Bojová plemena” je výraz, který dnes už není společností uznávaný, neboť psí zápasy jsou již striktně zakázány. Bohužel stále spousta lidí zmíněným výrazem označuje plemena, která byla pro tuto “zábavu” v historii vyšlechtěna. Je třeba proto uvést na pravou míru pár skutečností. Je mi líto, že ničím iluze velké skupině čtenářů, ale je třeba říct, že to sami pořadatelé a dřívější majitelé psů vytvořili takzvaně “bojová plemena”. Byli vyšlechtěni právě pro tento “sport”. Od narození jim vštěpovali do povahy agresivitu a pud – silnější přežije. Psi byli vystavováni velkému okolnímu nátlaku a strach o vlastní život a pud sebezáchovy v nich probudil nejdivočejší instinkty.

 

Výcvik jen pro zkušené majitele

 

Je pravda, že výcvik a výchova bullů je náročnější než u jiných psů, což by si měl každý budoucí majitel plně uvědomit. Potřebují pevně nastavené mantinely a nesmějí být ponecháni ladem. Spousta majitelů si ovšem plete správnou výchovu se surovým a bezcitným zacházením. Tito psi – ač to nevypadá – jsou velmi citliví a oddaní svému pánovi. Nejlépe na ně zapůsobí výcvik formou hry.

 americký stafordšírský teriér

Berte ohledy! Tvrdá výchova není řešení

 

Nesmíme zapomínat, že psi tohoto plemena jsou nevinní tvorečkové stejně jako ostatní psí rasy. Zkazit jeho povahu a chování může tedy hlavně špatná výchova. Surovost a bití ze strany majitele, se akorát postará o to, že pes bude nedůvěřivý a agresivní. Je třeba se k němu chovat s láskou a on vám oplatí stejně.

 

Lidé jsou v mnoha ohledech nemilosrdní a cokoliv, co přesně nevyhovuje jejich požadavkům je špatné a bezvýznamné. Proto psi, se kterými si neumějí poradit, bezhlavě trestají, zavírají a neprojevují jim žádnou potřebnou náklonost. Nemusíme se tedy divit, že bullové potom napadají a ubližují lidem i jiným psům. Tito lidé by si neměli taková plemena vůbec pořizovat. Dá se říct, že se jedná až o sobectví, neboť u psa, který se dostane do rukou špatnému majiteli, je velmi pravděpodobné, že se jeho život nebude ubírat šťastnou cestou, ale naopak bude plný bolesti a samoty.

 

 

Buďte ohleduplní k těmto výjiměčným tvorům. Skvělý pes potřebuje skvělého pána a nemůže bez něj správně fungovat. Proto se vždy snažte, ať tito chlupáči najdou bezvadný a láskyplný domov.