Pokud se život člověka omezil jenom a pouze na to, že ráno vždy ve stejnou dobu vstane, udělá si snídani, odejde do práce, po šichtě se ve stejnou hodinu stejnou cestou vrací domů a tam si už může po zbytek dne dělat, co se mu zlíbí, není mu kalendář vcelku k ničemu. Protože mu budík ukáže čas, televize datum a víc většinou vědět nepotřebuje. Na nic moc nemusí brát ohled, nic si nemusí složitě organizovat.
plánovací kalendář

Ovšem když má takový člověk naopak starostí nad hlavu, když jsou jeho práce i soukromý život plné termínů a závazků, jež je třeba dodržovat a nejednou i složitě skloubit kdeco, neobejde se jeden bez diáře. A to bez takového diáře, jenž odpovídá přesně jeho potřebám. Protože to víte – ne každý má zase tolik akcí, aby si kvůli nim pořizoval obří nástěnný kalendář, do kterého by se mu všechny vešly a který má navíc i tu nevýhodu, že je neskladný a nelze ho pohodlně přenášet z místa na místo, a někomu zase nestačí malý kapesní notýsek, do kterého se mu nevejdou všechny ty jeho schůzky, termíny, svátky, narozeniny, školení, návštěvy lékařů a úřadů a kdo ví, co všechno ještě.

Každému je prostě třeba , jenž přesně odpovídá potřebám toho kterého člověka. Kam si lze zapisovat, co, kdy, kde a jak je třeba učinit. Aby jeden nezapomněl, případně aby se nakonec neměl ve stejný den a stejnou hodinu ocitnout hned na několika různých místech.

Někomu tak vyhovuje spíše kalendáříček v podobě notýsku s kapsičkou na tužku, někomu u tohoto vyhovuje i záložka, to aby nemusel ve spěchu dlouho hledat patřičnou stránku, někdo upřednostňuje trhací verzi, z níž může odstranit vše, co už nepotřebuje a jen by mu to zabíralo místo a zdržovalo při hledání, někomu vyhovuje diář rozdělený na jednotlivé dny a jinému spíše ten týdenní, tu s více a tu méně okénky na poznámky.
měsíční kalendář

A je nasnadě, že nesmíme opomenout ani estetickou stránku. Že jsou kalendáře různé i co se týká vzhledu a každý by si měl mít možnost vybrat takový, jenž se mu líbí a jenž zároveň nevypadá v místech a podmínkách, kde je používán, nepatřičně.

Ovšem hlavně nám musí takový kalendář dobře posloužit. Protože jinak by byl k ničemu. A věcí k ničemu už je kolem nás i tak dost a dost.