Jednou z prakticky nezbytných součástí téměř každého schodiště, balkónu či terasy, je bezesporu zábradlí. To můžeme najít v mnoha provedeních, vyrobené z nejrůznějších materiálů. Ten se volí především podle jeho umístění, svou roli však hraje i vkus majitele.

Jedním z typů, které začaly v poslední době získávat na popularitě, je i skleněné zábradlí. To dnes najdeme na mnoha veřejných místech, především pak v obchodních centrech. Zde má za úkol umožnit zákazníkům plný rozhled po všech obchodech okolo.

balkon1

Samozřejmě je nejprve nutné pár věcí klasifikovat. V první řadě samozřejmě není celé zábradlí ze skla. Ve skutečnosti se jedná o skleněné desky, umístěné na kovové, často chromové či pochromované konstrukci.

Dále je potřeba osvětlit jeho bezpečnost. Přeci jen, sklo bývá velmi často a oprávněně vnímáno jako poměrně křehký materiál. A to je samozřejmě pravda. V tomto případě se však používá speciální tvrzený typ, který je podstatně odolnější než ten klasický, který máme například v okně.

K tomu je potřeba přidat i fakt, že je přelepeno průhlednou fólií. Ta jednak usnadňuje úklid, neboť na ní neulpívají otisky prstů, a zároveň zabraňuje tomu, aby se v tom nepravděpodobném případě roztříštění střepy rozlétly do okolí.

To vše zní dobře, otázkou je, zda je vhodné i do soukromých domů a bytů. Musíme si totiž uvědomit, že ačkoliv nám poskytuje neomezený výhled ven, kolemjdoucím zároveň umožňuje dívat se dovnitř. Je tedy otázka, nakolik chcete mít na balkóně soukromí.

eskalator4

Zde je samozřejmě nutné také vzít v úvahu polohu vašeho domu. Pokud například bydlíte na frekventované ulici, asi bude situace jiná, než když váš dům stojí někde na okraji malé vesničky, kde nikdo neprojde, jak je rok dlouhý.

Samozřejmě existuje i možnost matného skla, tedy takového, které sice propouští světlo, ale zároveň rozostřuje obraz, takže nebude vidět nic jiného, než neurčité tvary. Zde samozřejmě záleží na tom, zda vám jde o výhled či o světlo.

Záleží tedy na vás, který typ si vyberete. Jen předtím zvažte všechna pro a proti, ať pak své volby nelitujete.