Vysvětlovat zde, co to vlastně Evropská unie neboli evropské společenství je, považuji za poněkud zbytečné, jelikož každý z nás má jistě určité základní informace, a tak minimálně tuší, oč by se tak asi mělo jednat. A právě proto bych se ráda zaměřila na měnu, která je pro toto seskupení typická, a pověděla vám o ní pár zajímavých informací.
1. Ve všech státech EU se nejedná o měnu daného státu
V současné době tvoří toto společenství 28 států, které do něj vstoupili na bázi dobrovolnosti, a právě proto vás jistě nepřekvapí, že zatím není povinně zavedena jednotná měna pro všechny členské státy. V naší maličkaté zemi se tak stále platí českými korunami, což já osobně vnímám jako jakýsi prvek autenticity, který vede ke zdůraznění faktu, že si chceme i do budoucna zanechat určitý prvek originality.
2. Sousedé s eurem
Pokud se však podíváme na naše bezprostřední sousedy, zjistíme, že kupříkladu Německo či Slovensko v dnešní době mají euro určené za svou národní měnu. U nás byly také jisté snahy vedoucí k tomuto kroku, a to zejména ze strany Karla Schwarzenberga, který roku 2013 kandidoval na post prezidenta České republiky. Volby však vyhrál jeho konkurent – Miloš Zeman.
3. Státy eurozóny
Země, které jako svou národní měnu přijali euro, se nazývají státy eurozóny, z čehož tedy vyplývá, že je spojuje právě ta společná měna. Mezi příznivce tohoto kroku tedy patří kupříkladu Kypr, Řecko, Slovensko či Nizozemsko. Je však zajímavé, že i když tato oblast začala vznikat již koncem 20. století, tak teprve roku 2002 bylo vytvořeno euro v hotovostní podobě, což tedy znamená, že teprve před 17 lety vznikly euromince a eurobankovky.
4. Podoba bankovek
I když by se mohlo zdát, že se jedná o něco nezajímavého, věřte, že zdání klame. Největší zajímavostí je fakt, že od května tohoto roku jsou v oběhu nové bankovky, které se oproti minulé řadě liší tím, že začínají na hodnotě 5 eur a končí na hodnotě 200 eur (je tedy vynechána bankovka s hodnotou 500 eur).
5. Vzhled mincí
Ač by se vám mohli zdát veškeré euromince na první pohled stejné, není to pravda. Každá mince má totiž své speciální označení, dle kterého se pozná, ze které země pochází. Vrchní strana každé z nich je tedy stejná, ale právě ta spodní jim dodává jedinečnost.