Kdo má bazén, ví, jak obtížné je udržet v něm čistou vodu po celou sezónu. Obvykle se používají nejrůznější chemikálie na úpravu pH, chlor či vločkovače, avšak tou nejdůležitější součástí celého systému čištění je bezpochyby filtrace. Jak funguje?

Její princip spočívá v tom, že se voda pomocí čerpadla prožene přes filtr. V něm se zachytí téměř všechny nečistoty a zpět do bazénu tedy nateče voda čistá. K zachycení těchto nečistot se používá mnoho nejrůznějších materiálů, od látky po houbu. Avšak tím v současné době nejpoužívanějším materiálem je bezpochyby písek.

bazen5

Na první pohled se to zdá jako hloupý nápad – koneckonců voda by jej měla hned vyplavit. Přesto se tak neděje a písková filtrace Chlorito je nejen účinná, ale navíc má i nejlepší poměr ceny a výkonu ze všech doposud vyzkoušených materiálů.

Proč tedy funguje? Jednoduchá odpověď zní, že proto, že poslouchá zákony fyziky. Ačkoliv je totiž fakt, že suchý písek, rozdělený na jednotlivá zrnka, by byl poměrně rychle odplaven, u mokrého je tomu trochu jinak. Jen si vzpomeňte na dětství, jak jste dělali bábovičky. Také jste nejprve museli najít vrstvu mokrého písku, aby se vám hned nerozsypaly, že? Už jako malé děti jsme věděli, že ze suchého písku stavět nelze, ale mokrý drží pohromadě velmi dobře. Navíc je i poměrně dost lepivý.

bazénová voda

Právě těchto vlastností tento typ filtrování využívá. Voda je prohnána přes mokrý písek, který zachytí nečistoty. A věřte, že je skutečně účinný. A jelikož byl předem namočen a směstnán, neoddělí se prakticky ani zrnko.

Další výhodou je fakt, že tento typ vydrží dlouho, než je třeba materiál vyměnit. Navíc písek je lehce dostupný a nijak drahý, ačkoliv ne každý se pro tento účel hodí.

Není tedy divu, že tento typ najdete prakticky u každého bazénu. Například pro akvária, která potřebují určitou úroveň bakterií a dusičnanů, se nehodí. Avšak co se bazénů týče, kde je potřeba naprosto čistá voda, představuje ideální řešení.