Většina žen si ani nepřipouští, že by je to mohlo potkat. Ale z gynekologických ordinací zní, že první trimestr je nejistý a zkušenost s potratem má stále více žen. Bývá to šok, trauma. Objevují se výčitky, pocit křivdy a beznaděj. Přinášíme pár tipů, jak smutek překonat.

Žádné výčitky a obviňování

Od svého lékaře jste jistě slyšela, že příroda sama rozhodne o udržení plodu. A když je těhotenství špatně založené, nepomohlo by ani kdybyste celé dny jen proležela. Neobviňujte se z toho. A neobviňujte z toho ani svého partnera.

žena

Dopřejte si čas

Nesnažte se přeskočit fázi truchlení a dělat, jako že se nic nestalo. Mějte se sebou trpělivost a respektujte nálady jako na horské dráze. Vyrovnání se s tak bolestivou ztrátou trvá u každé ženy jinak dlouho, proto na sebe netlačte.

Odpočívejte

Období je to náročné jak psychicky, tak fyzicky. Dodržte šestinedělí a hlavně odpočívejte. Vyřaďte všechny sportovní a náročné aktivity. Nezapomínejte na jídlo a pitný režim, ať má vaše tělo z čeho brát energii. 

Netlačte na partnera

Pomáhá vám s někým mluvit, ale partner už tak sdílný není? Muži obecně prožívají emoce jinak. Ale neznamená to, že by je smutná událost nezasáhla. Někteří se zaměří víc na práci, jiní se uzavřou do sebe. Nechte ho prožít si emoce po svém. Mluvte o tom s ženami, které pro vás budou mít pochopení. Samy si to také zažily a smutek překonaly. Inspirujte se tím, co pomohlo jim.

postel

Nestyďte se vyhledat odbornou pomoc

Měsíce plynou a váš stav se nelepší? Není ostuda vyhledat odbornou pomoc. Objednejte se k psychologovi, který vám pomůže celou situaci rozebrat a najde cestu, abyste se neutápěla v depresi. 

Připravte symbolické rozloučení

Rozlučte se se svým nenarozeným miminkem. Je to rituál, který vám pomůže smířit se s tím, že od vás odešlo. Pamatujte, je to smíření, nikoliv zapomenutí. 

Vydržte

Čas je nejlepší lékař. Při tomto slovním spojení se teď chytáte za hlavu? Představa, že se ještě někdy budete smát vám připadá jako sci-fi? Vydržte. Čas a trpělivost hrají pro vás.