Každý z nás, co žijeme v lidských tělech na této planetě, byl jednou dítětem, někdo si své dětské vlastnosti a nevinnost zachoval i v dospělosti, jiný se o ně ochuzuje. Ovšem co nám všem bylo v dětství společné, byla přirozená hravost. Hraček existuje obrovské množství a některé z nich si zachovaly tradici po dlouhá desetiletí.

vlaková trať

Proč pořídit dětem vláčky

Železnice patří k prvním produktům průmyslové revoluce, a jestliže jí lidé využívali rozumným způsobem, mohla se stát významným pomocníkem ve zlepšování kvality života obyvatel dané lokality. Po železnici se mohly již tehdy přepravovat na dlouhé vzdálenosti potravinové suroviny, nerostné bohatství, dřevo a cokoli jiného, co tehdy patřilo k lidskému životu v míru.

Vlaky se pochopitelně zúčastnily i válečných operací, byla to zkrátka technika, kterou měli lidé ve svých rukách buď na pomoc, nebo naopak k destrukci a ke zkáze. V tomto duchu můžeme vést i naše ratolesti, aby chápaly, že vláčky mohou zlepšit život lidem i dnes, v době, kdy jim silně konkuruje letecká a automobilová doprava.

Cestování vlakem má také své osobité kouzlo, je to něco jiného, než jízda autem po asfaltové komunikaci, železniční koridory mnohdy vedou zajímavou krajinou s krásnými výhledy a máte-li štěstí na počasí a další příznivé okolnosti, může se výlet vlakem stát krásným zážitkem.

jízda vlakem

A právě to můžete dětem naznačit již v útlém dětství, například mašinkou My First Mašinka Tomáš a dalšími podobnými výrobky, vhodnými pro batolata a starší děti. Hraní s vláčky mnohdy baví i dospělé, kteří si doma staví modelové železnice, je to zkrátka způsob zábavy poměrně „zemitý“ a poklidný.

Kromě modelových vláčků ze dřeva, plastu nebo kovu můžete dětem pořídit i knihy s touto tématikou, dbejte však na to, aby byly zaměřené pozitivním směrem, měly děj s dobrým koncem a děti si z nich odnášely něco prospěšného, nikoli stresujícího.