Toto počasí dozajista poskytlo dobrý a radostný růstu všeho zeleného na našich zahrádkách a srdce nejednoho z nás kvůli této explozi zeleně okolo zaplesalo radostí. Rovněž se zdálo, že je nejvhodnější čas na řez vrbových řízků, na pyl pro včely a pro sběr medu v medových časech včelstev. Zrovna tak nás letošní jaro pobídlo ke včasné regulaci hlemýžďů na záhonech, stromy zase vybízeli k řezání štěpů, ovšem mimo sezónu výsadby. Měsíc červen se chlubí hvězdným Merkurem a Marsem, což znamená, že můžeme očekávat některé chladné části měsíce. Nastupuje-li však na obloze Mars, společně s Jupiterem a Neptunem, získávají dny na světle.

Brambory

Tento měsíc bude pro včelaře nejvhodnější odchov včelí královny během nastupujících květových, anebo ovocných dní. Pro bylinkářky nastává ideální čas pro sběr květů kozlíku lékařského, nejlépe potom brzy ráno v květových dnech, dokud je v rostlinách ještě zachován dostatek noční vlhkosti. Následně je třeba šťávu z kozlíku lékařského co nejdříve vymačkat. Není dobré ji však ředit vodou, ani dávat před tím rostlinky do vody, neboť šťáva z kozlíku lékařského zředěná vodou nevydrží dostatečně dlouho. Aby sklizeň kozlíku probíhala hladce, měli byste hledat místa, kde roste kozlík lékařský, dostatečně brzy, nebo kozlík přímo vysadit na své zahrádce, na speciálním záhonku, určenému pěstování bylinek. Zrovna tak sběr řebříčku je nejvhodnější v ovocných dnech.

Kapusta

Nadcházející červenec nám dává nahlédnout na svoji druhou polovinu, kdy budou převládat teplá souhvězdí, což může vést k dobrému zrání obilí na polích, ale řepka bude také ráda za nadcházející teplo. Přidají-li se k tomu dva světelné trigony, toto postavení planet výrazně umožní procesy zrání u všech druhů rostlin. Nastanou květové dny, to je vhodný čas pro senoseč, trhání květin do váz a sklizeň zralých semen.