Věnec ve tvaru kruhu
Nebo ne? Dnes se setkáváme s různým uspořádáním dekorací, který mají symbolizovat adventní věnec. Svíčky uspořádané do řady za sebou, nebo třeba jako půlměsíc. Zmodernizované věnce už ale nectí jednu věc. Věnec – kruh značí nekonečno, věčnost. Tak jako život boha.
věnec s mašlí

Stále zelené jehličí
Jako materiál na věnec byly dříve využívány hlavně stálozelené rostliny. Větve, které zůstávají živé jako Kristus, který vstal z mrtvých a už nikdy nezemře. Věnce se zdobili větvičkami cesmíny. Její červené bobule vypadaly jako kapky Kristovi krve a připomínali jeho oběť.
Materiály, které používáme nyní, nejsou nijak omezené . Na základ klasického věnce používáme stále většinou větvičky z jehličnatých stromů, které drátkem navazujeme na polystyrenový nebo třeba slaměný korpus. Na trhu už jsou ale věnce z proutí, malých dřívek slepených k sobě, ze šišek, oříškových skořápek apod., které klasické zelené věnce nahrazují. Někdy už u věnců nevidíme ani žádné přírodní materiály a jsou spojené například z plastových vánočních koulí nebo třeba z vatových tamponů, které připomínají sníh.
adventní věnec s koulemi

Čtyři svíce
Tradiční věnce, které pokládáme na Vánoční stůl, zdobíme svíčkami. Čtyři svíčky, jako čtyři týdny zbývající do Vánoc. Každou adventní neděli zapálíme jednu svíci. O Vánocích hoří všechny. I tenhle zvyk se někdy nahrazuje a na věnec už se dává svíčka pouze jedna. Ve většině rodin se ale tradice s postupným zapalováním svíček stále dodržuje. V době křesťanství postupné zapalování připomínalo očekávání narození Krista. S každou zapálenou svící se světlo a očekávání zvětšilo.

Barva
Barvu věnci většinou dodávají přízdoby. Ladíme svíčky a ozdoby tak, aby se hodili k naší ostatní Vánoční výzdobě. Nejčastěji se používá červená, zlatá a stříbrná. Výjimkou ale nejsou ani jiné barvy. Modrá, zelená, fialová? Nic neobvyklého. Stále populárnější je také bílá, která připomíná zimní námrazu. Nedostatek sněhu za okny si můžeme vynahradit alespoň částečně dekoracemi, které zimní počasí připomínají. Někdo dává přednost přírodním tónům a volí proto dekorace z přírodních zdrojů. Skořápky od ořechů, sušené ovoce, šípky, dřevěné ozdoby. Těmi se zdobili věnce i dříve. Barva svíček, ale byla jasně daná. Tři fialové svíce, značící kajícnost a pokání, a růžová svíce, jako symbol radosti a toho, že Vánoční čas je už téměř zde.